W ramach Przeglądu Kina Feministycznego organizowanego przez Kino Kameralne Cafe razem z Fundacja Widzialne zapraszamy na pokaz przedpremierowy filmu „Cztery córki”, po którym odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem gościń:
Marta Frej – ilustratorka, artystka wizualna, prezeska Fundacji Kulturoholizm. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę „Memy i grafy. Dżender, kasa i seks”, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks „Dromaderki”, oraz książka „150 Twarzy Marty Frej”. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce. Ukończyła Holistyczną Szkołę Trenerów, oraz Latający Uniwersytet Praw Człowieka. Autorka grafik w kampanii #silakobiecegoglosu.
Karolina Krause – Jestem psycholożką, ukończyłam studia magisterskie na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam między innymi w Ośrodku Interwencyj Kryzysowej w Gdyni, w Wojewódzkim szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku oraz w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu oraz osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną. Aktualnie pracuje w Zespole Gdańskiego Pogotowia Opiekuńczego z dziećmi i młodzieżą w kryzysie. Jestem aktywistką i członkinią Fundacji Widzialne. Walka o równość i prawa człowieka są dla mnie bardzo ważne.
Spotkanie poprowadzi Maja Pietrusiewicz – aplikantka radcowska i kryminolożka. Organizatorka Protestu „Zajmijcie się Pandemią”, zapoczątkowanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, delegalizującego kolejną przesłankę dopuszczalności przerywania ciąży. Współzałożycielka Fundacji „Widzialne” działającej na rzecz zwiększania poczucia pewności siebie i świadomości kobiet. Prywatnie miłośniczka podróży, psów, kina i książek. Współtwórczyni klubu książki „Widzialnych” i współorganizatorka festiwalu All About Freedom.
O filmie:
„Cztery córki”
reżyseria: Kaouther Ben Hania, Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy, Tunezja 2023 / 107’
Jedna z największych niespodzianek tegorocznego konkursu głównego w Cannes, będąca połączeniem fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji i psychodramy. Ta zaskakująca forma pozwala jednej z najbardziej uznanych reżyserek tunezyjskiego kina Kaouther Ben Hani zanurkować głęboko w zbanalizowanej przez media historii. Bohaterką jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę Hind Sabri), pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”. Ben Hania tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek. Poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne Cztery córki są również wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/371792
Pokaz odbędzie się 1 grudnia o godz. 17:30
Do zobaczenia podczas przeglądu!
Organizatorki:
Kino Kameralne Cafe
Fundacja Awareness
diversityPL
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Patrnerki / Partnerzy:
Gutek Film
Nowe Horyzonty
Fundacja Widzialne
Blundstone Polska
———————————
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl
Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków uzyskanych z dofinansowania udzielonego w
ramach Programu Sieci Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki
Filmowej.
ⓒ2024 Kino Kameralne
Realizacja: Web Room Studio