Dzień Kina Polskiego | Kino Kameralne Cafe | GDAŃSK

11 listopada razem ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych świętujemy Dzień Kina Polskiego!


🎞 Jest to święto rodzimej kinematografii, podczas którego będziecie mieli okazję zobaczyć najważniejsze, nagradzane, oraz premierowe produkcje polskich twórców. To doskonała okazja, aby odkryć i na nowo docenić polską twórczość filmową.
W programie szeroki przekrój filmów – polski kandydat do przyszłorocznych Oscarów “Pod wulkanem”, autorstwa młodego, utalentowanego Damiana Kocura, „O-bi O-ba. Koniec cywilizacji”, czyli dzieło pioniera polskiego science-fiction Piotra Szulkina z Jerzym Stuhrem w roli głównej, uznana przez krytyków na festiwalach krajowych i zagranicznych “Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna (polska koprodukcja, Polacy odpowiedzialni są w tym filmie m.in. za zdjęcia i montaż). Do tego “Genius Loci’, czyli niezwykła podróż przez historię Gdańska i jego społeczności i “Prawdziwy ból” – historia wyprawy dwóch kuzynów w sentymentalną podróż po Polsce, w celu poznania kraju, z którego pochodzi ich rodzina. (również polska koprodukcja).


𝙋𝙍𝙊𝙂𝙍𝘼𝙈:
11:30 „Genius Loci”
13:00 „Pod wulkanem” + prelekcja „Aftersun, czyli pod wulkanem” dr Grażyna Świętochowska
16:00 „Prawdziwy ból”
18:00 Krótka Historia Polskiego Kina:
„O-bi O-ba. Koniec cywilizacji” reż. Piotr Szulkin, 1984 + wideoprelekcja Tomasz Kolankiewicz
20:15 „Dziewczyna z igłą” – pokaz przedpremierowy + prelekcja dr Bartosz Filip – FILM Z POLSKIMI I ANGIELSKIMI NAPISAMI

𝙊 𝙛𝙞𝙡𝙢𝙖𝙘𝙝 :
🔶 „Genius Loci” reż. Maciej Jarczyński
Pasjonująca opowieść o wielokulturowości, wspólnocie i tolerancji, która ukazuje Gdańsk w niezwykłym świetle. Przeniesiemy Was w czasie, abyście mogli poczuć atmosferę przeszłości, a jednocześnie zastanowić się, jak ta historia wpływa na nasze życie dzisiaj. Przeplatając różne epoki i perspektywy, film inspiruje do refleksji nad naszą tożsamością i dziedzictwem kulturowym.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/475310


🔶 „Pod wulkanem” reż. Damian Kocur
Wnikliwy obraz stanu emocjonalnego młodej, inteligenckiej, ukraińskiej rodziny Kowalenków, którą wybuch wojny zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy. W jednej chwili z turystów stają się uchodźcami.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/472019


🔶 „Prawdziwy ból” reż. Jesse Eisenberg
„Prawdziwy ból” to historia kuzynów Davida (Jesse Eisenberg) i Benji’ego (Kieran Culkin), którzy razem wybierają się do Polski, aby uczcić pamięć ukochanej babci. Podczas tej podróży, odkrywają nie tylko nieznane dotąd miejsca oraz fakty z historii ich rodziny, ale próbują też odbudować trudne i pełne napięć relacje.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/470224


🔶 „O-bi O-ba. Koniec cywilizacji” reż. Piotr Szulkin
W wyniku wojny atomowej Ziemia nie nadaje się już do życia. Ludzkość schroniła się w betonowym schronie w oczekiwaniu na przybycie Arki, która przeniesie ich w bezpiecznie miejsce. Ocalała garstka Ziemian ulega degeneracji w wyniku strachu, głodu, choroby. Soft (J. Stuhr), funkcjonariusz służby bezpieczeństwa brał udział w przeprowadzeniu ocalałych do schronu, a teraz po roku wraz z nimi sięga dna egzystencji.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/472020


🔶 „Dziewczyna z igłą” reż. Magnus von Horn – FILM Z POLSKIMI I ANGIELSKIMI NAPISAMI
Karoline, młoda pracownica fabryki stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni.
Bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/474845

Prelegenci :
dr Grażyna Świętochowska – Adiunktka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 2008–2022 redaktorka naczelna czasopisma naukowego „Panoptikum”. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu. Absolwentka Studium Literacko-Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim (2020). Słuchaczka Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu (2020/2021). W 2023 roku laureatka nagrody za najlepszą książkę filmoznawczą w kategorii debiut przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami za publikację Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej nowej fali.

dr Bartosz Filip – filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Publikował m. in. na łamach „Dwutygodnika”, „Ekranów” i „Kina”. Pracownik Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, kurator Festiwalu Filmów Jednominutowych.

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Wydarzenie współfinansowane ze środków Polski Instytut Sztuki Filmowej
Partnerzy: Gutek Film , Kino Świat , Młode Horyzonty , Monolith Films , NEXT FILM , WATCH DOCS
Patroni medialni: Miesięcznik KINO , Pełna Sala , Kultura wokół Nas , RMF Classic

———-

Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio