„Dziki diament” – pokaz otwarcia | PRZEGLĄD KINA FEMINISTYCZNEGO | Kino Kameralne Cafe

Trzecia edycja Przeglądu Kina Feministycznego odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2024 roku. Rozpoczynamy 28 listopada, w rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce. Codziennie aż do 4 grudnia będziemy prezentować filmy, które zgłębiają różnorodne aspekty współczesnej tożsamości kobiet. Tegoroczny przegląd koncentruje się na tematach związanych z ciałem, sportem, relacjami międzyludzkimi, a także na przenikaniu się kina z literaturą.

Przegląd Kina Feministycznego to nie tylko kino – to również okazja do refleksji, spotkań, wymiany myśli i doświadczeń. To święto kobiet, ich ciał, pasji i historii, które wciąż piszą się na ekranie i na stronach książek.


Zapraszamy na film otwarcia Przeglądu – przedpremierowy pokaz „Dziki diament”, debiut prosto z konkursu głównego tegorocznego festiwalu w Cannes.


📅 28 listopada, godzina 18:00
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/478356


🎬 „Dziki diament”
reżyseria: Agathe Riedinger
gatunek: Dramat
produkcja: Francja
czas trwania: 103 min.
19-letnia Francuzka Liane marzy o wielkiej karierze i uznaniu. Żyjąc z matką i młodszą siostrą, uważnie przygląda się internetowym trendom i telewizyjnym reality show. Największe nadzieje wiąże z przesłuchaniami do programu Miracle Island. Czy dziewczyna w końcu wyrwie się z prowincjonalnego miasteczka? Agathe Riedinger portretuje w Dzikim diamencie typ bohaterki, który rzadko spotykamy we współczesnym kinie francuskim. Długie paznokcie, mocny makijaż i skąpe stroje wyróżniają Liane na tle lokalnej społeczności, ale wywołują też dwuznaczne komentarze w sieci i uprzedmiatawiające spojrzenia mężczyzn. Reżyserka stroni od szybkich ocen i umoralniających tez, stawiając na realistyczne obserwacje i instagramerski styl odzwierciedlający gusta nastolatki. Jednocześnie Riedinger pochyla się nad wszechobecnym seksizmem, nieosiągalnymi standardami piękna i fatalną międzypokoleniową komunikacją. Wyraźnie inspiruje się twórczością Andrei Arnold, ale szuka też własnego języka i nieoczywistego podejścia do realizmu. Zacięcie społeczne nie wyklucza u niej ciągłej zabawy formą i estetyką.

Wydarzenie “Przegląd Kina Feministycznego” współfinansowane przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Matronat: Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku

Partnerzy: Stowarzyszenie WAGA, Herbooks.pl – Fundacja i Księgarnia Feministyczna, Fundacja Widzialne, Fundacja Awareness, diversityPL

————–

Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio