„Pirinha” + spotkanie z reżyserką i producentką | PRZEGLĄD KINA FEMINISTYCZNEGO

Przegląd Kina Feministycznego odbędzie się od 28 listopada do 4 grudnia w Kinie Kameralnym Cafe. Prezentujemy filmy, które zgłębiają różnorodne aspekty współczesnej tożsamości kobiet. Tegoroczny przegląd koncentruje się na tematach związanych z ciałem, sportem, relacjami międzyludzkimi, a także na przenikaniu się kina z literaturą.

Tworzymy przestrzeń do refleksji, spotkań, wymiany myśli i doświadczeń.

👥 Wydarzenie skierowane jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn oraz wszystkich tych, którzy chcą lepiej zrozumieć i celebrować różnorodność perspektyw. To wydarzenie jest dla każdego, kto interesuje się tematyką równości, wolności i dialogu.

🎉 Razem z Fundacją Widzialne zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmu „Pirinha” z Wysp Zielonego Przylądka!


📅2 grudnia, godzina 18:00
🎫 Bilety: https://biletyna.pl/film/Pirinha-spotkanie


🎬 „Pirinha”
reżyseria: Natasha Craveiro
produkcja: Cabo Verde
czas trwania: 53 min
język oryginalny: Kabowerdeński

O filmie:
Pirinha to podróż młodej kobiety przez zakamarki jej podświadomości w poszukiwaniu siebie i pogodzenia się z przeszłością. Na swojej drodze spotyka tak zwane „złe” stworzenia z folkloru Wysp Zielonego Przylądka, których tak bardzo bała się jako dziecko, tylko po to, by odkryć, że „prawdziwe zło” ma swoje korzenie w kimś innym. Spotkania te są jednak osłodzone wspomnieniami z najpiękniejszego etapu jej życia – czasu spędzonego z babcią, kobietą wyprzedzającą swoje czasy, która posiadała osobliwą wiedzę na temat tradycyjnej medycyny i leczyła nią swoją wnuczkę, gdy tylko była taka potrzeba. W rezultacie Pirinha to także opowieść o uzdrawianiu przesiąknięta kulturowymi rytuałami Wysp Zielonego Przylądka. Jest to
wyjątkowa podróż, ale niestety tak dobrze znana wielu kobietom, ale przynosząca nadzieję, że rany można wyleczyć, pokazując, że czasami nawet rzekome demony mogą przynieść pirinhas (tradycyjne słodycze z Wysp Zielonego Przylądka).

🗣 Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką i producentką.

Natasha Craveiro to pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka
socjolożka, producentka i reżyserka urodzona w Mindelo na wyspie São Vicente. W styczniu 2017 r. była współzałożycielką niezależnego domu produkcyjnego Korikaxoru Films, Lda. z którym odbyła wyjątkową podróż przez świat kina.
Wyprodukowała wielokrotnie nagradzany film dokumentalny OMI NOBU i współpracowała z takimi sławami jak Abderahmane Sissako i Paweł Pawlikowski. Napisała i wyreżyserowała dokument „Mama” w 2022 roku oraz hybrydę „Pirinha” w 2024 roku.
Członkini Nucleo Nacional do Cinema de Cabo Verde, mentorka projektu jedynego klubu filmowego na wyspie Santiago, Cineclub Mankara, oraz członkini-założycielka Kuletivu Nhanha, kolektywu, którego celem jest wspieranie i promowanie projektów kobiecych w kinie i audiowizualnych na Wyspach Zielonego Przylądka. Brała udział w programie Deental@Cannes na festiwalu Cannes 2023, a w tym samym roku była częścią Komisji Afrykańskiej na renomowanym festiwalu IDFA.

Emilia Wojciechowska jest producentką i reżyserką, a także organizatorką festiwali filmowych. Jest promotorką projektu „Filmy w Plecaku”, który organizuje pokazy filmów z Republiki Zielonego Przylądka i krajów PALOP w społecznościach poza dużymi ośrodkami miejskimi. Wyprodukowała i uczestniczyła w różnych produkcjach filmowych na Wyspach Zielonego Przylądka. W 2022 roku wydała również swój pierwszy krótki film dokumentalny „Sonho d narrador” („Marzenie sportowca”). Jest inicjatorką i jedną z mentorek projektu jedynego klubu filmowego na wyspie Santiago, Cineclub Mankara, oraz członkinią założycielką kobiecego kolektywu Kuletivu Nhanha, który ma na celu wspieranie i promowanie projektów kobiecych w kinie i audiowizualnych na Wyspach Zielonego Przylądka

Z Natashą połączymy się online, a z Emilią spotkamy na żywo.

Przegląd Kina Feministycznego odbywa się w ramach międzynarodowych 16 dni przeciw przemocy.
Centrum Praw Kobiet w tym roku 16dni poświęca przemocy zgwałcenia.

Wydarzenie “Przegląd Kina Feministycznego” współfinansowane przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Matronat: Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku
Partnerzy: Stowarzyszenie WAGA, Herbooks.pl – Fundacja i Księgarnia Feministyczna, Fundacja Widzialne, Fundacja Awareness, diversityPL
—————
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4 Gdańsk
tel. 58 6907075
kontakt@kinokameralnecafe.pl 

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio