Wernisaż fotografii | Martyna Chmura „Feminatury” | dzień otwarcia Przeglądu Kina Feministycznego

🎬 Zapraszamy do Kina Kameralnego na dzień otwarcia Przeglądu Kina Feministycznego.
28 listopada, w rocznicę uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych, otworzymy przegląd wernisażem fotografii Martyny Chmury – fotografki, pianistki, artystki wizualnej.

📅 28.11 godzina 17:00, wstęp wolny

👤 Martyna Chmura – fotografka, artystka wizualna, pianistka, autystka, obserwatorka, a od niedawna także kompozytorka, improwizatorka. Prawdopodobnie istota ludzka. Jej dodatkowym uzależnieniem jest tekst pisany (również przez nią samą) oraz badanie wszelkich przejawów absurdu, od którego nie potrafi się uwolnić.
Laureatka wielu konkursów fotograficznych i muzycznych. Przykładowo: I Wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale “Twórczość Młodych” 2013 w Gdyni, I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Studenckiej OKFS (2017), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym “Discover Europe” (2020), nagroda główna na Gdańsk Press Photo 2021 w kategorii Ludzie. Jej fotografie były publikowane w Ruchu Muzycznym, czasopiśmie nietak!t, Tygodniku Powszechnym, Przekroju i Więzi (jako “Twarz ‘W galerii Więzi’ “. Cykle swoich zdjęć miała okazję pokazać na dwóch indywidualnych wystawach: podczas Mezzo&Art Music Festival 2021 w Fabryce Karabinów oraz w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku podczas Euro Chamber Music Festival 2021, a wizualizacje i filmy krótkometrażowe na paru wystawach zbiorowych (“Synonimy” – Galeria Szewska 16 w Poznaniu, “Nie ma innych miejsc” – Galeria Obrońców Stalingradu w Szczecinie, “Hear the Voice” – Bazar Poznański w Poznaniu)
Aktywnie działa w świecie muzycznym. Została zwyciężczynią Konkursu Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców PTMW. Jednym z jej najważniejszych muzycznych doświadczeń było stworzenie Manifestu – recitalu dyplomowego będącego osobistą wypowiedzią m. in. na temat wartości improwizacji w świecie muzyki klasycznej.

O wystawie:
Feminatury – przestrzenie kobiecej płynności

Projekt fotograficzny “Feminatury” to intymna podróż przez indywidualność, która przekracza tradycyjne granice postrzegania kobiecości. Sześć obrazów to sześć odrębnych światów i ukrytych w nich opowieści o wolności i sile. Razem tworzą dłuższą narrację, o której lubię myśleć, że jest pewnego rodzaju Hymnem. Hymnem do Kobiety, lecz nie pojedynczej jednostki, a “Kobiety” w rozumieniu szerszym, niż tradycyjnie pojmowana płeć czy zapieczętowana w wyobrażeniu o niej charakterystyka.
Każde zdjęcie wybrane na wystawę w Kinie Kameralnym Cafe opowiada o dynamice wewnętrznej. O nieustannym stawaniu się, ale i o możliwości ciągłego przekształcania. Pomimo przedstawienia na nim konkretnej bohaterki, nie ma tu ścisłych ram, które by definiowały czy ograniczały. Są tylko indywidualne rzeczywistości i osobiste, a w tym – uniwersalne mitologie. Chciałam, aby kobiecość stała się tu metaforą ciągłego ruchu. Mowa tu zwłaszcza o ruchu, którego nie widać, a który w pewnym sensie sprawia, że świat się nie rozpada.
Siła istot, o których opowiadam poprzez zdjęcia, płynie z różnorodności i wewnętrznej plastyczności. Są jak żywioły: woda, która może być i spokojną taflą, i gwałtownym nurtem, wiatr, albo ogień, który może zarówno doprowadzać do regeneracji, jak i zniszczenia. Są spójne w swoich sprzecznościach, jednocześnie delikatne i mocne, statyczne i dynamiczne, stałe i zmienne. Ich wielkość nie wynika z demonstracji, lecz z ciszy, z subtelnej obecności.
Pamiętajmy jednak, że kobiety na moich zdjęciach, pomimo uniwersalnych i symbolicznych elementów, są również autonomicznymi bytami. Fotografie są mapą intymnych krajobrazów – każdy portret to odkrycie świata wewnętrznego i udzielenie zgody, abym go odwiedziła, a co za tym idzie – żeby zobaczyli go goście kina.

Przegląd Kina Feministycznego odbywa się w ramach międzynarodowych 16 dni przeciw przemocy.

Wydarzenie “Przegląd Kina Feministycznego” współfinansowane przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

Matronat: Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku
Partnerzy: Stowarzyszenie WAGA, Herbooks.pl – Fundacja i Księgarnia Feministyczna, Fundacja Widzialne, Fundacja Awareness, diversityPL

——————————
Kino Kameralne Cafe
ul. Lektykarska 4
tel 58 690 70 75
kontakt@kinokameralnecafe.pl

ⓒ2024 Kino Kameralne

Realizacja: Web Room Studio